Jak dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Autor tekstu:

Jednym z głównych problemów jakie napotykają na swojej drodze osoby niepełnosprawne jest trudność w pokonywaniu barier architektonicznych w przestrzeni publicznej. Dla osoby mającej problemy z poruszaniem się, pokonanie nawet kilku schodów stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze kilka lat temu udogodnienia dla osób niepełnosprawnych były często pomijane na etapie projektowym budynków. Na szczęście z roku na rok sytuacja się poprawia i coraz więcej nowo powstających obiektów wprowadza usprawnienia dla inwalidów. Zapewnienie równego dostępu dla wszystkich użytkowników obiektu jest wyrazem odpowiedzialności i dbałości o komfort wszystkich odwiedzających. Jeśli zarządzasz budynkiem, który nie posiada usprawnień dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; wiedz, że przy likwidacji barier architektonicznych, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. 

Na rynku istnieje wiele urządzeń pozwalających na bezpieczne pokonywanie schodów przez osoby niepełnosprawne. Firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją tego typu urządzeń, mają w swojej ofercie rozwiązania ingerujące w architekturę budynku jak windy kabinowe, czy platformy schodowe, ale znajdziemy także rozwiązania nie wymagające stałego montażu jak np. schodołazy. Wybór urządzenia zależy od specyfiki budynku oraz potrzeb nabywcy. Instalacja windy kabinowej to najdroższe z możliwych do wyboru rozwiązań, jednak najbardziej optymalne. Z windy mogą korzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także będzie ona ułatwieniem dla matek z wózkami czy osób starszych.

Innym rozwiązaniem jest instalacja platformy schodowej. Urządzenie można zamontować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Mogą one być mocowane przy ścianie, ale i z wykorzystaniem słupków samonośnych. Platformy poruszają się wzdłuż schodów, ich ruch odbywa się po torze prostym lub krzywoliniowym, stąd możliwy jest ich montaż przy niemal każdych schodach. Wybór odpowiedniej platformy dla niepełnosprawnych powinien być poprzedzony analizą potrzeb nabywcy i docelowego miejsca jej instalacji. Zastosowane w platformie rozwiązania dopasowane są do ilości przestrzeni jaką dysponujemy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania, platformy wyposażone są w podłogę antypoślizgową oraz awaryjny przycisk stop. Urządzenia można wyposażyć również w wiele dodatkowych udogodnień, o których więcej możesz przeczytać na stronie producenta.

Jeżeli klatki schodowe w budynku są na tyle wąskie, że uniemożliwiają montaż platformy schodowej możemy zdecydować się na zakup sprzętu jakim jest schodołaz. Wybór rodzaju urządzenia (schodołaz kroczący lub gąsienicowy), zależy od rodzaju schodów na których będzie on użytkowany. Urządzenie typy gąsienicowego sprawdzi się w przypadku prostych schodów. Jeżeli natomiast sprzęt będzie przeznaczony do pokonywania schodów stromych i wąskich musimy zaopatrzyć się w schodołaz kroczący. Posiadanie takiego urządzenia na wyposażeniu budynku nie zajmie wiele miejsca, a znacząco poprawi komfort osób niepełnosprawnych odwiedzających zarządzany przez nas obiekt.

 • Domy z drewna
 • Dom murowany
 • Jak wybudować dom?
 • Meble do salonu
 • Samochody dostawcze
 • Czy stać mnie na samochód?
 • Dobry telewizor do domu
 • Ile nas kosztuje komputer?
 • Po co mi smartfon?
 • Mój piękny ogród
 • Jak dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych?
 • usługi czyszczenia suchą parą wypożyczalnia samochodów w Częstochowie myjka parowa

  Chcesz pisać dla nas?

  Chcesz publikować teksty dla nas? Napisz do nas i zgłoś się. Zacznij tworzyć.

  Kontakt z nami